Millist prügi toodab meie pere?
Meie peres on 2 täiskasvanut ja 2 last ning me elame eramajas. Meil tühjendatakse kord nädalas 60L bioprügikonteinerit (suvisel perioodil on see sagedus Pärnus kohustuslik, edaspidi kord kuus). Lisaks oleme tellinud kord kuus 60L olmepürgikonteineri tühjendamise.
Meie pere kogub liigiti:
- Biojäätmeid
- Paberit
- Pakendeid (sh klaaspakendid, mille eraldame hiljem käsitsi välja)
- Pandipakendeid (taara)
- Olmejäätmeid
- Ohtlikke jäätmeid (patareid, aegunud ravimid, lambipirnid)
Meie kodu köök oli eelneva omaniku poolt juba disainitud, mistõttu hetkel on meil prügikastid mööda maja natuke laiali ja ilmselt uue köögi disainimisel (kunagi tulevikus) mõtleme lahendused veelgi funktsionaalsemaks.
Meie prügikastid on hetkel korraldatud järgmiselt:
- Bioprügikast biojäätmetele (Brykkar)
- 2x klapiga prügikast paberile ja pakenditele (Ikea)
- 3x pealt avatud prügikastid pandipakenditele (Ikea)
- 1x pealt avatud prügikast olmeprügile (kraanikausi all, bränd teadmata)
- 1x pealt avatud prügikast ohtlikele jäätmetele (kraanikausi all, bränd teadmata)
Meie peres tekib selgelt kõige enam biojäätmeid ja pakendiprügi. Pakendid, klaas-ja paberijäätmed tühjendame korra nädalas meie kõrvaltänavas asuvasse avalikku pakendipunkti. Ohtlikke jäätmeid tühjendame väga harva lähimas kaupluses asuvasse patareide kogumiskasti ning ravimid apteeki. Ehk teisisõnu maksame ainult bio-ja olmejäätmete veo eest, kõik muu on tasuta.
Meie olmeprügikastis on tavaliselt:
- Väga määrdunud pakendid, mida ei suuda/viitsi puhtaks teha
- Katkised (mängu)asjad
- Külaliste poolt kogemata visatud kraami
- Beebidega külaliste mähkmed
- Traat, kasutatud kleeplint, katkine pesulõks jm ebamäärane, mida ei oska mujale prügikasti panna
Kust alustada, kui sul on täna üks prügikast (olmeprügile)?
Vaata oma prügikasti sisse, millist prügi sealt kõige enam leiad? On see bio? Pakend? Paber? Klaaspakendid? Seejärel tekita ühele, maksimaalselt kahele õige suuremale jäätmegrupile lisaprügikastid. Kui need ei mahu prügikasti alla, siis soovitan panna need tasapinna peale, alla või kuskile mugavasse kohta, mis jääks köögile võimalikult lähedale. Kui see see pole sinu käeulatuses, ei hakka sa seda prügikasti kasutama ja ikka lendab kõik olmeprügisse (läbi katsetatud, ausalt). Isegi Brykkar bioprügikasti tõstan alati sinna, kus ma parasjagu hakin võin koorin, et see oleks võimalikult lähedal ja ma ei peaks biojäätmeid edasi-tagasi nt kraanikausist prügikasti tõstma.
Alusta väikeste sammudega, üks prügikast korraga. Üsna ruttu tekitab jäätmete liigiti sorteerimine hasarti ning sorteerimiskõlbliku jäätme olmeprügisse viskamine süümekaid ;)